“Kadın Mahpuslara Ayna ve Toka da Yasak”

Kandıra F Tipi’nden bianet’e yazan kadın mahpuslar, giderek zorlaşan yaşam koşullarını anlattı, tokalarına, aynalarına el konulduğunu, plastik bile olsa tığ ya da çamaşır ipi alamadıklarını yazdı.

Kandıra’daki Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’neki kadın tutuklular temizlik yapılmamasından, “fare, kertenkele ve çeşitli böceklerle bir arada yaşamak zorunda bırakılmaktan” şikayetçi.

Kocaeli’nden bianet’e yazan kadın tutuklular, temizlik yapılmasını talep ettikleirnde, “Mahkuma temizlik mi yapacağız” cevabını aldıklarını anlattı.

“Tezgahlar, yataklar, ranzalar pas içinde”

Kadın tutuklular, kaldıkları hücreleri şöyle anlattılar:

“Mutfak tezgahları pastan kullanılmaz durumda. Eşya için konulan çelik dolapların askılığı dahi yok. yatak ranzaları da paslı.

“Kan ve idrar lekeli, paslı, deforme olmuş yatakların değiştirilmesini defalarca istedik. Demirbaş sandalyeler bile kullanılmaz durumda.”

“Tokalarımızı bile vermiyorlar, aynamıza el koydular”

Manevi değeri olan takılarımız ve tokalarımızı bile vermiyorlar, el koydular. Cımbızlarımızı da vermiyorlar.

“23 Temmuz’da yapılan aramada bir hücredeki aynalara, diğer hücredeki toz bezlerine el kondu.

“El konulanlar arasında gitar akord cihazı da var. Buna el koyma sebeplerini de ‘akord cihazı değil, kamera’ diyerek açıkladılar.”

“Kendi yurdumuzu, gezdiğimiz yerleri harita üzerinde görmemiz de yasak. İl ve ilçe belediyelerinden gelen broşürlerdeki haritalara dahi el koyuyor, bize vermiyorlar.”

Temizlik malzemesi sadece kağıt üstünde

“Çok kısıtlı olanaklara sahip olduğumuz ve uğraş alanımız sınırlandırılmış olmasına rağmen yine de elişi üretimlerde bulunmaya çalışıyoruz. Ancak ipi bulsak bile onu üretime dönüştürecek (plastikten olsa bile) tığ, şiş gibi araçlardan mahrum bırakılıyoruz.

“Çamaşır lastiği alamamamız dahi nasıl açıklanabilir ki?

“Yönetmelik gereğince hücrelere temizlik maddesi verilmesi gerektiği halde bugüne dek böyle bir uygulama hayata geçirilmedi.”

Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi İle Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzük’ün “Sağlığın Korunması ve Tıbbî Müdahâleler” başlıklı 111/1 maddesi şöyle:

“Kurumlarda; oda, yatakhane, atölye ve diğer ortak kullanım alanlarının temiz tutulmasına ve uygun zamanlarda havalandırılmasına özen gösterilir. Bu amaçla, gerekli araç ve gereçler kurum idaresince sağlanır.” (AS)

 

Haberin Orjinali İçin:

bianet

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: