Tarsus’da 12 kadının başlattığı açlık grevi 5’inci gününde

 19/08/2017 09:24

Sarya Gözüoğlu

MERSİN – Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevinde artan halk ihlallerine karşı 12 kadın siyasi tutsağın süresiz dönüşümsüz açlık grevi 5’inci gününe girerken, kadın tutsakların diyalog ve iletişim kanaları cezaevi yönetimi tarafından keyfi olarak kısıtlanıyor.

Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ne 20 Haziran’da sevk edilen 80 kadın tutsak, asker, polis ve gardiyanlar tarafından işkenceye maruz bırakılmıştı. O tarihten bu yana cezaevi yönetiminin baskı ve işkence uygulamaları kadın tutsaklar tarafından sadece avukat yoluyla dışarıya aktarılırken tüm iletişim ve diyalog kanalları ise cezaevi yönetimi tarafından kısıtlanmış durumda. 52 kadın, devam eden işkenceler nedeniyle cezaevi yönetimine uyarı amaçlı 8 Ağustos’ta 5 günlük açlık grevi gerçekleştirmişti. Taleplerin karşılanmaması ve koşulların düzeltilmemesi üzerine 12 kadın tutsağın başlatmış olduğu açlık grevi ise bugün 5’inci gününe girdi.

‘Hak ihlalleri had safhada’

Sincan Cezaevinden Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevine sürgün edilen Halide Aktay, cezaevinde yaşadıkları baskı ve kısıtlamaları anlatmak amacıyla yazdığı mektupta, baskılara karşı bir direniş açığa çıkarmak amacıyla kadın tutsaklar olarak açlık grevine başladıklarını ifade etti. 15 kişi olarak Sincan Cezaevinden sürgün edildiklerini ifade eden Halide, “Vicdana ve insanlığa sığmayacak bir yaklaşımla ve işkenceyle Tarsus cezaevine getirildik. Cezaevinde her gün yeni bir uygulama ile karşı karşıya kalıyoruz. Burası yeni bir cezaevi ve hak ihlalleri had safhada” diye belirtti.

İhlalleri anlatan mektuplar “yalan” gerekçesiyle postalanmıyor

Tarsus cezaevinde 90 siyasi tutsak kadın olarak kaldıklarını dile getiren Halide, yaşan hak ihlallerini anlattıkları mektupların ise “yalan” olduğu gerekçesiyle postalanmadığını, tüm iletişim araçlarının kısıtlandığını, diyalog yollarının kapatıldığını ifade etti. Tüm kitaplarına el konulduğunu söyleyen, Halide, “Sadece roman türü kitapların okunmasına izin veriyorlar. Nitekim bu kitaplarda cezaevi yönetiminin süzgecinden geçiriliyor. Sadece onların “okunabilir” dedikleri kitapları alabiliyoruz” diye belirtti.

‘Baskılarına boyun eğmeyecek direnişimizi sürdüreceğiz’

Talep ve haklarının cezaevi yönetimi tarafından keyfi olarak kısıtlandığını hatırlatan Halide, “Siyasi tutsaklar olarak bu yaklaşımı kesinlikle kabul etmiyoruz. Bu nedenle 12 arkadaşımız süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlamıştır. Cezaevi yönetiminin baskılarına boyun eğmeyecek direnişimizi sürdüreceğiz. Bu noktada siyasi tutsaklara yönelik duyarlılık çağrısı yapıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Haberin Orjinali İçin Bakınız:

sujin

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: