Mahpuslara yönelik hak ihlallerine ilişkin soru önergesi

2017-09-06 Saat: 17:14:12

Urfa Milletvekili Dilek Öcalan Urfa T Tipi Hapishanesi kadın  koğuşunda bulunan mahpuslara yönelik hak ihlallerine ilişkin soru önergesi verdi. 

“Urfa T tipi Cezaevi Kadın koğuşunda bulunan mahpuslara yönelik hak ihlallerine ilişkin soru önergesi Türkiye cezaevlerinde özellikle siyasi tutsaklara yönelik gerek var olan mevzuatlardan gerekse de cezaevi idaresinin kişisel, keyfi tutum ve davranışlarından kaynaklanan hak ihlalleri her geçen gün artmaktadır. Tarafıma iletilen bilgilere göre; Urfa T tipi Cezaevi Kadın koğuşunda bulunan mahpuslara yönelik de birçok hak ihlali yaşanmaktadır. Bu konu ile ilgili Meclis Başkanlığına vermiş olduğum soru önergesi ektedir. İyi çalışmalar dilerim…”

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit GÜL tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğün 99. maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 

 

Dilek ÖCALAN

                                                                                                                Şanlıurfa Milletvekili

 

Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülere yönelik keyfi uygulamalar ve hak ihlalleri her geçen gün artmaktadır. Tarafıma iletilen bilgilere göre; Urfa T tipi Cezaevi Kadın koğuşunda bulunan mahpuslara yönelik hak ihlalleri yaşanmaktadır. Yaşanan hak ihlalleri şu şekilde ifade edilmiştir; Cezaevinin yaz sıcaklıklarının mevsim normallerinin çok üstünde 60 derecelere vardığı Urfa ilinde bulunmasına karşın yoğun su kesintilerinin varlığı özellikle de yaz aylarında kesintinin artış göstermesi mahpuslar açısından ciddi sıkıntılara neden olmuştur. Defaten verilen dilekçelere karşın sorun çözülmemiştir. Mahpusların yazılı ve sözlü başvurularına karşılık cezaevi idaresinin vermiş olduğu cevap;  “teknik sıkıntının var olduğu ve bu durumun kendilerini de aştığı” yönündedir.

 

Ayrıca mahpuslar özellikle avukat görüşlerine gidiş gelişlerde ayakkabılarının dahi çıkartılmasının dayatıldığı aramalardan geçirilmektedirler. Son dönem bu durumdan kaynaklı mahpus kadınlar yalın ayak görüş yapmak zorunda kalmışlar ve son olarak bu dayatmalara karşılık avukat görüşlerine çıkmamaya başlamışlardır. Dolayısıyla bu uygulama sonucunda mahpuslar en tabi hakları olan avukat görüş hakkından mahrum kalmaktadırlar.

Diğer bir husus mahpuslara posta yoluyla gönderilen kargolara yöneliktir. Cezaevi idaresinin yeni başlattığı uygulanmaya göre cezaevine aynı il içinden kargo gönderilmesi yasaklanmıştır.

Bu bağlamda,

1-  Urfa T Tipi Cezaevinde bulunan kadın mahpuslara yönelik belirtilen hak ihlalleriyle ilgili Bakanlığınıza intikal etmiş bir başvuru var mıdır?

2-  Bakanlığınızca Urfa T Tipi Cezaevi idaresi hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

3- Yaz aylarında artan su kesintilerine ilişkin cezaevi idaresinin iddia edilen  “teknik sıkıntının var olduğu ve bu durumun kendilerini de aştığı” cevabı doğru mudur? Doğru ise böylesi bir cevabın gerekçesi nedir?

4-Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin yaşadıkları sorunların giderilmesi başta cezaevi idaresi ve Bakanlığınızın sorumluluğunda değil midir?

5-Mahpusların iddia ettiği özellikle avukat görüşlerine gidiş gelişlerde ayakkabılarının dahi çıkartılmasının dayatıldığı aramaların gerekçesi nedir?

6- Arama dayatmalarından kaynaklı mahpusların yalın ayak görüş yapmak zorunda kalmaları ve son olarak avukat görüşlerine çıkmamaya başlamaları dolayısıyla bu uygulama sonucunda avukat görüş hakkından mahrum kalmaları iddialarına ilişkin Bakanlığınız bir girişimde bulunacak mıdır?

7- Urfa T Tipi Cezaevi idaresinin yeni başlattığı cezaevine aynı il içinden kargo gönderilmesinin yasaklanmasının gerekçesi nedir? Mevzuata göre başlatılmış bir uygulama ise daha önce uygulanmamasının gerekçesi nedir? Türkiye cezaevlerinin hepsinde bu uygulama geçerli midir?

8- Türkiye cezaevlerinde özellikle siyasi tutsaklara yönelik gerek var olan mevzuatlardan gerekse de cezaevi idaresinin kişisel, keyfi tutum ve davranışlarından kaynaklanan artan hak ihlallerine ilişkin herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır?”

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: