“Silivri’de kadınların kaldığı koğuşlara tuvalet ve banyoların görüntülenebildiği kameralar yerleştirildi”

EYLÜL 07, 2017, 5:45 PM

Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na, kadın mahkumların kaldığı koğuşlara tuvaletlerinin ve banyolarının görüntülenebildiği kameraların yerleştirildiği öğrenildi.

15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL sonrasında cezaevlerinde yaygınlaşan işkence, kötü muamele ve hak ihlallerine bir yenisi daha eklendi.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na, kadın mahkumların kaldığı koğuşlara tuvaletlerinin ve banyolarının görüntülenebildiği kameraların yerleştirildiği öğrenildi.

Çocuklarıyla bir araya gelmek için açık görüş hakkını kullanan siyasi mahkumların aileleri tarafından verilen bilgilere göre, OHAL’in ardından gardiyanlar tarafından kötü muamelelere maruz kalan kadın mahkumların tuvalet ve banyolarının karşı tarafına kamera yerleştirildi. Kameraların, tuvaletleri ve banyo yerlerini cam bölmenin dışından rahatlıkla görebildiğini ailelerine anlatan kadın mahkumlar, bu durumdan şikayetçi.

Tuvaleti ve banyoyu kullanmadan önce çöp poşetleri ile kameraların görüş açısını kapattıklarını dile getiren mahkûmlar, kamuoyunun bu konuda duyarlı olmasını ve kameraların kaldırılması için kampanya başlatılmasını istediklerini ailelerine iletti.

Ailelere 15 dakikalık “tutuklama”

Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda ortaya çıkan hak ihlalleri, tuvalet ve banyoların görüş alanına takılan kameralarla da sınırlı kalmadı. Önceki gün açık görüşte çocuklarını gören ailelerin cezaevinin ziyaret bölümünde on beş dakika boyunca gardiyanlar tarafından zorla tutulduğu belirtildi. Aileler tarafından yapılan açıklamada, görüş bittikten sonra çocuklarını alkışlarla koğuşlarına uğurlayan aileler, bu uğurlama yöntemi nedeniyle gardiyanlar tarafından dışarı çıkartılmadı. On beş dakika boyunca aileleri görüş alanında zorla tutan ve buna gerekçe olarak da “mahkumların sayım işleminin bitmediğini” gösteren gardiyanlara karşı çıkan aileler, kapalı kaldıkları süre boyunca kapıları yumrukladı.

Haberin orjinali için bakınız:

grihat

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: