68 kadın mahpusa işkence yapıldığı iddiası

Bayburt M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan Nudem Duran, 68 kadının sürekli sistematik şiddete maruz kaldığını söyledi. 

08 Eylül 2017 Cuma | Haber

Bayburt M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan Nudem Duran, 68 kadının sürekli sistematik şiddete maruz kaldığını söyledi.

Daha önce sürekli işkence ile gündeme gelen Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nin ardından Bayburt M Tipi Cezaevi’nde de işkence yapıldığı tutsaklar tarafından ailelerine aktarıldı. Bayburt M Tipi Cezaevi’nde kalan ve söylediği şarkılar nedeniyle ‘örgüt propagandası’ yaptığı gerekçesiyle tutuklanan Nudem Duran (26), ailesi ile yaptığı görüşmede tutsaklar olarak işkenceye maruz kaldıklarını söyledi.

Anne Hatice Duran, cezaevinin uzaklığı nedeniyle sürekli ziyaret edemediğini belirterek, “Kızım Bayburt Cezaevinde, zaten çok uzak olduğu için sık sık ziyarete gidemiyorum. İki-üç aydan sonra ilk defa bu ay bayram nedeni ile ziyarete gittim. Ziyarette kızım bana burada şiddete maruz bırakıldıklarını aktardı. Keyfi uygulamalar nedeniyle 68 kadın tutsağın kaldığı koğuşta sürekli şiddet uygulanıyor” diye konuştu.

 

 Yapılan uygulamalar keyfi 

İşkencenin yanı sıra koğuşların neredeyse her gün ve her saat aramadan geçirildiğinin kendisine aktarıldığını ifade eden Hatice Duran, “Kızım cezaevinde 12 Eylül uygulamalarının hayata geçirilmek istendiğini söyledi. Kızımla görüşürken dahi oradaki baskı ortamını hissettik. Biz tutsak yakınları olarak bu uygulamaya karşı sessiz kalmayacağız. Hükümet çocuklarımızı tutsak ederek zaten bizlere hayatı zehir etti. Bir de o dört duvar arasında işkenceye maruz bırakmalarını asla kabul etmeyeceğiz” dedi.

Cezaevlerindeki baskılara karşı İnsan Hakları Dernekleri ve duyarlı kesimlere çağrıda bulunan Hatice Duran, şöyle konuştu: “Benim kızım üç senedir cezaevinde bulunuyor. 18 sene daha kalacak. Böyle bir muamele ile değil 18 sene, iki ay daha cezaevinden kalınmaz. Orada işkenceye maruz kalan sadece benim kızım değil, bütün kadın tutsaklardır. Bu nedenle herkesi cezaevlerine sahip çıkmaya çağırıyorum.”

 

 BAYBURT

Haberin orjinali için bakınız:

justpaste.it

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: