” Sincan’daki kadın hasta mahpuslar ameliyat edilmiyor”

Hapiste Sağlık

 İHD Ankara Şube Hapishaneler Komisyonunun İç Anadolu hapishanelerine yönelik hazırladığı raporda, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan birçok hasta kadın tutsağın tedavisinin yapılmadığı gibi ağır bir şekilde tecritte tutulduğu belirtildi. Raporda, 18 kadın tutsağın meme kanserinden akciğer rahatsızlığına kadar birçok hastalıkla pençeleştiği ve tedavilerinin cezaevi yönetimi tarafından engellendiğine dikkat çekildi.
İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube Hapishaneler Komisyonu, İç Anadolu hapishanelerinde bulunan hasta tutsaklara ilişkin rapor hazırladı. Tutsaklar ve yakınları tarafından İHD’ye gönderilen mektuplar, ailelerin derneğe başvuruları ve avukatların hasta müvekkilleri hakkında derneğe iletmiş oldukları bilgiler dikkate alınarak hazırlanan raporda, çoğu hasta olan tutsakların sağlık durumlarına ilişkin bilgiler yer alıyor.
Raporda, tutsakların hastalıklarının çoğunluğunun hapishanelerin fiziki koşulları (özellikle F tipi kapalı hapishanelerdeki koşullar), iklim şartları, hijyenik koşullar, beslenme sorunları, havalandırma kısıtlamaları, ısıtma sistemlerindeki yetersizliklerden kaynaklandığı da belirtildi. Raporun sonuç bölümünde ise, “Türkiye hapishanelerinde bulunan hasta mahpusların acil ve kalıcı tedavilerinin yapılması, hapishane koşullarında tedavisi yapılamayan/yapılmayan hasta mahpusların da acilen infazlarının durdurulması…

View original post 868 kelime daha

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: