Elazığ T Tipi Kapalı Hapishanesinde Kadın Mahpusların Açlık Grevi 56. Gününde!

Diyarbakır Barosu Cezaevi İzleme Komisyonunun 30.12.2017 tarihinde yaptığı basın açıklamasında, Elazığ T Tipi Ceza ve İnfaz Kurumunun koğuş dışındaki alanlarında “suçlu kimlik kartı” taşınması zorunluluğu getirilmesi üzerine yaşanan sorun ve hak ihlallerinin çözülememesi sonucunda 10 kadın mahpusun başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık-grevinin 50. günü aştığına dikkat çekildi. Komisyon, yaşanan hak ihlallerine dair yerinde inceleme ve görüşmeler gerçekleştirerek bu şikayetlerin ve sorunların çözümü için yetkili makamlara yaptığı başvurulara rağmen hak ihlallerinin ve kötü uygulamaların devam ettiğini belirtiyor. Açıklamada son süreçte başlatılan uygulamanın iptali için yapılan başvuruların sonuçları da değerlendiriliyor:
” Mevzuat karşısında kimlik kartı taşıma zorunluluğuna ilişkin hükümlü M.S’nin Elazığ İnfaz Hakimliği’ne uygulamanın iptali için yaptığı başvuru sonuçsuz kalmış, İnfaz Hakimliği uygulamanın yasa ve yönetmeliklere uygun olduğuna karar vermiştir. Elazığ İnfaz Hakimliği gerekçeli kararında “5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 8 ve 9’uncu maddelerini” gerekçe göstererek, uygulamanın yasa ve yönetmeliklere uygun olduğuna karar vermiş, bu karara yapılan itiraz üzerine de Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesi “hükümlü M.S’nin başvurusu ile ilgili Elazığ İnfaz Hakimliği’nce verilen kararın olayın uygulanış biçimi ve uygulanan yasa maddeleri uyarınca usul ve yasaya uygun olduğu” gerekçesiyle itirazın reddine hükmetmiştir. Karara dayanak olarak gösterilen 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 8 ve 9’uncu maddeleri “firarı engelleme, karışıklığın önüne geçme” gibi güvenlik hususlarını içeren düzenlemelerle ilgili olup tutuklu ve hükümlülerin kimlik kartlarını üzerinde taşıması gerektiğine dair yasal bir düzenleme değildir. ”
Komisyon kadın mahpusların başta yaşam hakları olmak üzere tüm hak ve özgürlüklerinin sağlanmasında Adalet Bakanlığının sorumlu ve görevli olduğunu hatırlatarak Cezaevi idaresinin hukuksuz uygulamalarının bir an önce sonlandırılması için Adalet Bakanlığı’na ve ilgili tüm yetkililere ivedilikle harekete geçme çağrısı yapıyor.

Kaynak: http://www.diyarbakirbarosu.org.tr/elazigttipikapalicezaevindeyasananhakihlalleriveaclikgrevineiliskinbasinaciklamasi/1241

04.01.2018

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: