Hapishanelerde 9 bin 700 kadın mahpus bulunuyor

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu dün gerçekleştirilen toplantıda hapishanelerin kapasiteleri, yaşanan problemler ve yeni hapishanelerin inşaatları konuşuldu. Bazı hapishanelere ilişkin raporların da konuşulduğu ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Şaban Yılmaz’ın katıldığı komisyon toplantısında cezaevlerinin kapasitesinin üzerinde 27 bin mahkumun bulunduğu ifade edildi.

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda konuşan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yılmaz, mahkumların temel problemlerinden çok “modern hapishaneler”den bahsetti. Hapishanelerde güncel verilere göre 235 bin 888 tutuklu ve hükümlünün bulunduğunu ifade eden Yılmaz, “kapasite üzeri mahkum” sayısının ise tam 27 bin olduğunu ifade etti.

27 bin mahkumun yatak dahi olmadan hapishanelerde hangi şartlarda tutulduğu konusunda bilgi paylaşmayan Yılmaz, buna karşın “yeni ve modern” hapishane inşaatlarının sürdüğünü söyledi.

140 yeni hapishane inşaatının sürdüğünü dile getiren Yılmaz, 40 hapishanenin ise yıl sonuna kadar faaliyete geçmesini planladıklarını ileri sürdü.

845 MAHKÛMA 1 DOKTOR!

Hasta tutsakların tedavi edilemeyişine ilişkin eleştirilere değinmeyen Yılmaz, bununla birlikte hapishanelerdeki doktor sayısını da paylaştı.

Yılmaz, 235 bin 888 mahkumun bulunduğu hapishanelerde sadece sekiz kadrolu doktorun bulunduğunu söyledi. Kadrosu başka kurumlarda olan doktor sayısı ise 271 olarak açıklanırken böylece hapishanelerde her 845 mahkum için sadece bir doktor bulunduğu ortaya çıktı.

65 ÇOCUK HAPİSHANEDE DOĞABİLİR

Yılmaz’ın paylaştığı dikkati çekici veriler arasında çocuk mahkumların ve kadın kapalı hapishanelerindeki hamile mahkumların sayısı da yer aldı. Yılmaz, hapishanelerde toplam 2 bin 979 çocuk mahkumun, 9 bin 700 ise kadın mahkumun bulunduğunu söyledi. Hapishanelerde anneleri ile tutulan çocuk sayısının 650 olduğunu ifade eden Yılmaz, hamile mahkum sayısının ise 65 olduğunu söyledi.

440 KİŞİLİK HAPİSHANEYE BİN 922 MAHKÛM

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu toplantısı sırasında Maltepe Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü içerisinde bulunan Açık, 2 No’lu L Tipi Kapalı ve Çocuk Cezaevi’ne ilişkin rapor paylaşıldı.

AKP’li Mehmet Metiner ile Fatma Benli, CHP’li Veli Ağbaba ve HDP’li Sibel Yiğitalp’in incelemelerinin ardından oluşturulan raporda, 440 kişilik kapasiteyi sahip hapishanede toplam bin 922 mahkumun bulunduğu ifade edildi. Ranzaların koğuşlarda dört katı kadar artırılarak kapasitenin artırıldığı ifade edilen raporda ilginç bir “otopark” değerlendirmesi de yer aldı. Kapasite dışı bin 500 mahkumun bazı günlerde yemekhaneye getirilen yataklarda yatmak zorunda olduğu belirtilen raporda, buna karşılık kurumun 2 bin 500 araç kapasiteli otoparkının bulunduğu ve bu otoparkın mahkumları ziyarete gelenlerin hizmetinde olduğu ifade edildi.

15 GÜNDE 1 SAAT SPOR

Maltepe Hapishanesinde sıcak suyun mahkum başına 50 litre ile sınırlandırıldığı ifade edilirken, mahkumlardan edinilen bilgilere göre hak ihlalleri ve eksiklikler şöyle sıralandı:

“Ziyaret edilen yetişkin koğuşlarında diş doktoru ihtiyacı, TV kanallarının yetersizliği, 15 günde bir saat yapıldığı için spor imkânlarının yetersizliği, OHAL KHK’lerinde yer alan hükümlerin Kurum idaresince mahpuslar aleyhine uygulandığı, açık görüşlerin iki ayda bir yaptırılması, sevklerde askerden kaynaklı sorunların yaşanabildiği, mektupların geciktiği, sosyal ve kültürel haklardan sınırlı şekilde faydalanabildikleri, hastane sevklerinin zaman zaman günlerce geciktiği bildirilmiştir.”

Kaynak: Birgün Gazetesi- Hüseyin Şimşek 

Haberin aslına bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.birgun.net/haber-detay/140-yeni-hapishane-geliyor-kapasitenin-uzerinde-27-bin-mahkûm-var-203526.html

13.02.2018

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: