Cezaevinde kafasına koydu, tahliye olunca tesisini kurdu

20 şubat tarihli Posta Gazetesinde yayınlanan Gökten Ceylan’ın yaptığı haberi paylaşıyoruz:

1972 Denizli doğumlu olan Güleç, 17 yaşında yaptığı evliliği 15 yıl sonra bitirdi. Daha sonra butik işine girerek hayatını devam ettirmeye çalışan Güleç, 2009 yılında girdiği cezaevinden 2016 yılında ‘denetimlik serbestlik hükümleri’nden yararlanarak tahliye oldu.

BELGE HAYATINI DEĞİŞTİRDİ

Hayatı tutunmaya çalışan Güleç, cezaevindeki konferanslarda tanıştığı girişimcilik kursları bilgisi ile tahliye olduktan sonra aldığı belge ile hayatını değiştirdi.

SERTİFİKA ALDI

Tahliye olduktan bir hafta sonra Çalışma ve İş Kurumu’na başvuran Güleç, gördüğü kurs sonrası Girişimcilik Eğitim Sertifikası aldı. Ardından Güleç, ‘Organik Solucan Gübresi Üretmek’ tesisi kurma projesi hazırlayarak 2017 yılı Mart ayında ‘Proje Destek Hibesi’ için İŞKUR’a başvurdu.

KENDİ İŞLETMESİNİ KURDU

Projesinin onaylanmasının ardından hibe kapsamında 160 bin adet solucan, solucan gübre eleği makinesi, solucan üretim kasalarını aldı ve kendi işletmesini kurdu.

1.5 yıl içinde 160 bin olan solucan sayısı 3 milyona ulaşan Güleç, geçen sürede 10 tonu aşkın organik solucan gübresi üretimi yaptı. Ürünlerini kamu firmalarına ve kendi işini yapan çiftçilere satan Güleç, kazandığı para ile 4 büyükbaş hayvan aldı.

Aldığı büyükbaş hayvanların gübresini de solucan maması olarak kullandı. Solucan maması ve solucan satışı yaparak kazancını artıran Güleç, 4 bin TL’lik liralık vergi borcunu da ödedi. Ardından organik gübre kullanarak sebze üretimine başlayan Güleç, ayrıca katma değeri en yüksek olan organik sıvı solucan gübresi üretimine başladı. Güleç’e şu anda Antalya, Manavgat, Serik bölgelerinden siparişleri geldiği ve Aydın’ın Söke ilçesindeki pamuk üreticilerine de satış yaptığı belirtildi.

Kaynak: Gökten Ceylan/İHA

Haberin aslına ulaşmak için: http://www.posta.com.tr/cezaevinde-kafasina-koydu-tahliye-olunca-tesisini-kurdu-fotograflihaberi-1384583-6

23.02.2018

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: