Adalet Bakanlığı Elazığ T Tipi’nde kadın mahpusların yaşadığı sorunları tüzüğe uygun buldu

Birgün Gazetesinin haberine göre Elazığ T Tipi’nde kadın mahpusların yaşadığı hak ihlallerini inceleyen Adalet Bakanlığı, uygulamaların “tüzük gereği” olduğunu savundu.

Habere göre Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, yaşananları “hak ihlali” değil “tüzüğün gerekliliği” olarak tanımlıyor:

Müdürlüğün açıklamasında “Tüzüğe göre her hükümlüye kurumda çekilmiş bir fotoğrafı bulunan hükümlü kimlik belgesi verilir. Kimlik almayan hükümlü ve tutukluların koğuşlarından acil haller dışında çıkarılmamaları yönünde karar alınmıştır.” deniyor.

Yemek kapları dahil olmak üzere tüm eşyaların toplanması, yemek kapları olmadığından yemeklerin yerlere dökülmesi, çatal ve kaşıkların bulunmaması şikayetleriyle ilgiliyse Genel Müdürlük, çatal ve tabaklarla isyan çıkarıldığını öne sürerek eşyaların toplatıldığını, bunun yerine “plastik” malzemeler verildiğini belirtiyor.

Bazı koğuşlara mazgallardan tazyikli su sıkıldığı ve koğuşların gardiyanlarca suyla doldurulduğu iddiaları da Genel Müdürlük tarafından kabul edildi. Bu uygulamanın da hapishane idaresince isyan çıkacağı gerekçesiyle ve tüzük gereği su sıkarak olaya müdahale etmekten ibaret olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: https://www.birgun.net/haber-detay/mahkûmlar-tabakla-isyan-cikariyormus-206508.html

03.03.2018

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: