Tarsus’ta 100 kadın askeri nizamda sayım vermeyi reddettikleri için disiplin cezası aldı

Artıgerçek haber sitesinde Bahar Kılıçgedik’in yaptığı habere göre Tarsus hapishanesinde 100 kadın mahpus, askeri nizamda sayım vermedikleri için disiplin cezaları aldı.  Hücre cezası alan mahpuslara 3 ay da görüş yasağı verildi. 

Habere göre, idare bu cezaları Cezaevleri Tevfikevleri Müdürlüğü yazılı talimatına dayandırdı. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürlüğü’nün gönderdiği yazıda, “Ceza İnfaz Kurumlarında Sayımlar konulu yazı gereğince; personele yönelik saldırı ve rehin alma gibi eylemleri önlemek amacıyla, sayımlar odanın alt katında tüm hükümlü ve tutuklular belli bir nizamda ve ayakta görülecek şekilde alınır” ifadeleri yer aldı.

tarsusu-ceza.jpeg

Haber’de bu cezalara itiraz eden avukat Gülşen Özbek’in paylaştığı bilgilere de yer veriliyor:
“Kadın mahpuslara verilen disiplin cezasına itiraz eden avukat Gülşen Özbek,  cezaevinde dayatılan uygulamaları Artı Gerçek’e değerlendirdi. Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nde yaklaşık bir aydır ayakta askeri nizamda sayım verilmesinin dayatıldığını ifade eden Özbek, ‘Cezaevi müdürlüğü bu uygulamayı Cezaevi ve Tevfikevleri Genel Müdürlüğü’nün yazılı talimatına dayandırmaktadır. Gelen yazılı talimatta tutuklu ve hükümlülerin cezaevi personeli dönük gerçekleştirebileceği rehin alma ve saldırı durumlarını önlemek için ayakta sıraya dizilmiş vaziyette sayımın yapılması talimatı verilmiştir. Öncelikle ayakta ve askeri nizamında sayım yasaya açık olarak aykırıdır. Ceza infaz kanununa göre sayım esnasında insanlık onurunun korunması esas alınmalıdır diye belirtilmektedir. Bu uygulama esasında insanlık onuruna saldırıdır. Bu yönüyle verilen talimat da yasaya aykırı olup görevi kötüye kullanmadır. Bu bağlamda hukuka aykırı bir talimatı uygulayanlar  da suç işlemektedir’ dedi.
Şu ana kadar 100 tutsağa hücre cezası veya ziyaretçi kabulden yoksun bırakma şeklinde disiplin cezaları verildiğini ifade eden Özbek, “Uygulama devam ettiğinden ileriki süreçlerde bu yönlü daha ağır disiplin cezalarının uygulanacağı görülmektedir. Kadın tutsaklar sabah ve akşam yapılan sayımlardan dolayı can güvenlikleri bulunmamaktadır. Çünkü her sayım esnasında içeriye fazla sayıda personel ile girilmekte ve askeri nizama geçmeleri yönünde uyarılar yapılmaktadır. Tarsus Cezaevinde saldırı ihtimali dahi var. Tutsaklara dönük tehditvari yaklaşıyorlar” diye konuştu.
Mahpuslara yönelik bu uygulamaların sadece Tarsus Cezaevi ile sınırlı olmadığını belirten Özbek, başka cezaevlerinden de benzer haberler geldiğini söyledi. Birçok cezaevinde askeri nizamın dayatıldığını ifade eden Özbek, “Bitlis te de tutsaklara saldırı oldu. Yarın heyet olarak Bitlis’e gitmeyi düşünüyoruz. Cezaevlerinde tutsaklara yönelik gelişen bu saldırılar oldukça tehlikeli bir boyutta. Bu anti demokratik uygulamaların bir an önce son bulması gerekir” dedi.  Özbek, cezaevleri tarafından verilen disiplin cezalarına da itiraz ettiklerini belirtti.”

Haberin tamamına ulaşmak için bakınız: https://www.artigercek.com/askeri-nizami-kabul-etmeyen-kadin-mahpuslar-hucre-cezasi-aldi?t=1522592623

05.04.2018

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: