Sincan Kadın Kapalı Hapishanesinde hak ihlalleri

OHAL ‘in de etkisiyle hapishanelerdeki disiplin prosedürlerinin hak ihlallerine sebep olan uygulamalara dönüştüğü son dönemde yayınlanan pek çok haber ve izleme raporunda konu ediliyor. Sincan Kadın Kapalı Hapishanesinde kalan Bahar Demir görülmüştür.org ekibine gönderdiği mektupta da benzer şekilde pek çok ihlalden bahsediyor:

Demir, gönderilen postaların keyfi gerekçelerle kendilerine ulaşmadığını belirtirken, yakınları ve dostları tarafından gönderilen kolilerin de Terörle Mücadele (TEM) ekipleri tarafından PTT’lerden alınarak kontrol edildiğini anlatıyor.

Demir,  “Mahkeme dönüşlerinde önce arama odasında aranıyoruz. Sonra X-Ray cihazından geçiyoruz. X-Ray öncesi yapılan arama ve X-Ray’den geçtikten sonra daha önce aranmazken, 2 aydır 3. aramayı da eklemiş durumdalar. Tamamen teslim alma politikası olarak 3. aramayı dayatıyorlar. Bizler üçüncü aramanın keyfi bir uygulama olduğunu 2 dakika içinde 3. aramanın başka bir amacının olduğunu söyleyip kabul etmiyoruz. Ki hücreye girişte de arama yapıyorlar” diye belirtiyor. Bu aramalara itiraz edildiğindeyse disiplin cezaları verildiğini ekliyor.

Demir mektubunda itirazlarına yalnızca disiplin cezalarıyla değil doğrudan fiziksel şiddetle de karşılık verildiğini de ekliyor:  “İnfaz hakimliğindeki duruşmamızın dönüşünde X-Ray sonrası yapılan aramayı kabul etmediğimiz için gardiyanlar saldırarak arama yaptılar. 9 kadın yerlerde sürüklendik. Bir yoldaşımız kısım kapısına sürüklenerek getirildiğinde gardiyan kapıyı bilerek isteyerek kapatmaya çalıştı. Amacı yoldaşımıza zarar vermekti. Yoldaşımız kendisini hızlıca kapatılan kapıdan kurtardı. Eğer refleks geliştirip yana çekilmeseydi o ağır demir kapı kafasına gelecekti. Yoldaşımız epilepsi hastasıdır. Hepimiz bu kasıtlı yönelime tanıklık ettik. Bu yönelime itiraz edip karşı koymamız üzerine saldırıya uğradık. Geçtiğimiz günlerde de saldırıya uğrayan biz olmamıza rağmen hakkımızda disiplin soruşturmaları başlatıldığına dair tutanakları tebliğ ettiler. Hapishane müdürleri ‘siz göreceksiniz’ tehditlerinde bulundu.”

03.05.2018
Kaynak: http://gorulmustur.org/icerik/bahar-demir-yazdi-darp-edildik-yerlerde-suruklendik

Mezopotamya Ajansı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: