Annesiyle hapishanede kalan 10 aylık astım hastası Arin bebeğe ilaçları verilmiyor

Artı Gerçek haber sitesinde çıkan habere göre Urfa 2 No’lu T Tipi’nde tutuklu Esma Yıldız’la beraber kalan hapishanede bulunan astım hastası 10 aylık bebeğe ilaç verilmiyor.

Esma yıldız ile görüşen eşi Mihdi Yıldız 12 kişilik koğuşta 33 kişi kalındığını ve geçtiğimiz haftada sudan kaynaklı zehirlenmeler yaşandığını kaydeden Yıldız, kızları Arin bebeğin de zehirlendiğini söyledi. Eşinin hücrenin tıka basa dolu olduğunu söylediğini aktaran Yıldız, görüş saatinin de kısaltıldığını belirtti. Zehirlenme olayının ardından tutukluların sadece revire götürüldüğünü ifade eden Yıldız, bunun dışında bir sağlık kontrolü yapılmadığını söyledi.

Eşinin hücre cezasının onaylanması ardından birkaç kere hücreye götürülmek istendiğini, tutukluların tepkisi üzerine götürülmediğini anlatan Yıldız, “Tutuklular izin vermeyince eşime ‘ya dosyana işleriz ya da sana 3 ay görüşe çıkmama cezası vereceğiz’ denilmiş. Dosyasına işler ise infazı yanacak henüz bir işlem yapılmamış” dedi.

Zehirlenmenin ardından Arin bebeğin durumunun daha da kötüleştiğine dikkat çeken baba Yıldız, “Kızımın ilaçlarını vermiyorlar. Astım hastası olduğuna dair raporu olan kızıma haftanın iki gün cihazla verilen tedavi ‘ilaç yok’ denilerek, yapılmıyor. Kızımın sağlık durumundan endişeliyim” dedi. Arin bebeğin yeterince beslenemediğini de aktaran baba Yıldız, “Eşim sağlıksız beslenmeden kaynaklı sütü oluşmadığı için Arin’i yeterince besleyemiyor. Dışarıdan mama istediklerinde de farklı gerekçelerle getirilmiyor. Bebe bisküvisi ve süt ile ek gıdayla beslemeye çalışıyorlar” diye konuştu.

Yaşadıkları bu durum nedeniyle eşinin psikolojisinin bozulduğunu ve kilo kaybettiğini dile getiren Yıldız, hem hücrenin kalabalık olmasından hem de eşinin de nefes darlığı hastalığı olmasından kaynaklandığını söyledi.

Yaşadıklarına tepki gösteren Yıldız, “Arin dışında 3 çocuğum daha var onlara da bakıyorum. Cezaevine gidip, gelebiliyorum. Çocuklarımın durumu ne olacak? Evdeki çocuklarıma mı, eşime mi yoksa 10 aylık bebeğime mi yetişeyim. Tükenmiş durumdayım. HDP’li milletvekili Mehmet Ali Aslan, Meclis’te dile getirdi.Ql5YvsfqewpMLFIGc2azJTQTRr2LWPby0gnicA3N

Hak ihlallerinin basına yansımasından sonra hem kendisine hem de eşine cezaevi yetkililerinin tepki gösterdiğini kaydeden Yıldız, “Eşimin mektuplarını geç veriyorlar. Onun talepleri olduğunda kötü muamele ve farklı uygulamalar yapılıyor” dedi. Yetkililere seslenen Yıldız, artık sesinin duyulmasını isteyerek, hasta kızı 10 aylık Arin bebeğin ilaçlarının verilmesini istedi.

09.05.2018

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

https://www.artigercek.com/cezaevindeki-astim-hastasi-bebegin-ilaclari-verilmiyor?t=1525763000

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: