İHD İç Anadolu Bölgesi Hapishaneleri Hak İhlalleri Raporunu Yayınladı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, İç Anadolu Bölgesi Hapishaneleri Hak İhlalleri Raporu’nu açıkladı.  Nisan-Mayıs-Haziran 2018 tarihlerini kapsayan raporda; doktor hasta mahrumiyetinin ortadan kaldırılması, darp, kötü muamele ve bu gibi durumlarda sağlık raporu alınmasının engellenmesi, gazete, dergi, kitap yasakları, tekmil uygulamasının yapılması, hijyen kurallarına uyulmaması ve temel ihtiyaçların sağlanmaması gibi sorunlar sıralanıyor.

Rapora, Bolu F Tipi, Dinar T Tipi, Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi, Kırıkkale-Hacılar F Tipi, Sincan T Tipi, Sincan Kadın ve Tokat T Tipi Hapishaneleri içinde yapılan görüşmeler, mahpus aile ve vekilleri tarafından yapılan başvurular, avukat ziyaretleri, mahpuslar tarafından yollanan mektuplar kaynaklık ediyor.

Sincan Kadın  Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda “suların paslı aktığı, 14.00 – 19.00 ve 22.00-04.000 saatleri arası suların kesildiği, üç kişilik hücrelerde altı yedi kadının kaldığı, kişisel eşyalarının ‘ihtiyaç dahilinde değil’ diyerek geri çevrildiği, sürekli disiplin cezaları verildiği”şikayetlerinin oldukça yoğun olduğunu bilgisi de raporda yer alıyor.

Raporun kamuoyu ile paylaşıldığı toplantıda dernek adına açıklama yapan Nuray Çevirmen, hapishanelerde yasal mevzuata uyulması gerektiğinin altını çizerek,  “Heyetlerimiz ve kurumumuz cezaevi rejimi, fiziki koşullar ve uygulanan muameleler hakkında etkili bir idari ve yargısal denetim sağlanması gerektiğini tespit etmiştir. İşkence ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı ya da Onur Kırıcı Muamele ya da Cezanın Önlenmesi Sözleşmesi Seçmeli Protokolü’ne uygun şekilde, “bağımsız” ulusal denetim mekanizmalarının oluşturulması gerekmektedir. Tüm cezaevlerinde yaşananlara, hak ihlallerine, sağlığa erişim engellerine karşı Adalet Bakanlığını, Sağlık Bakanlığını, Meclis İnsan Haklarını İzleme Komisyonunu ve ilgili tüm kurum ve kuruluşları göreve davet ediyoruz.” dedi.

Haber ve Fotoğraf Kaynağı: Evrensel https://www.evrensel.net/haber/356317/ihd-cezaevlerindeki-hak-ihlalleri-iskenceye-donusuyor

10.07.2018

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: