Filiz Kerestecioğlu Arin Bebek hakkında Adalet Bakanına soru önergesi verdi

Filiz Kerestecioğlu, annesi Esma Yılmaz ile Urfa T Tipi’nde kalan 13 aylık Arin bebeğin sağlık sorunlarının kötü koşullar sebebiyle ağırlaşması ve hapishanede anneleriyle kalan çocukların yaşam koşulları hakkında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Soru önergesinin tamamını sizlerle paylaşıyoruz:

“13 aylık ağır astım ve bronşit hastası Arin bebek, 9 aydır annesiyle hapishanede kalmaktadır. Arin bebeğin annesi, Mardin’in Ömerli ilçesi DBP eski İlçe Eşbaşkanı Esma Yılmaz, 2016 yılında gözaltına alındıktan sonra tutuklanmış ve 3 ay sonra tahliye edilmiş, 29 Kasım 2017’de yeniden tutuklanmıştır. Esma Yılmaz, Mardin Ceza İnfaz Kurumundaki 40 günün sonunda “cezaevinin dolu olması” gerekçe gösterilerek bebeği Arin ile birlikte Urfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilmiştir. Bebek ve annenin ailesinin yaşadığı Mardin’den Urfa’ya sürgün edilmesi bebeğin sağlık koşullarını olumsuz yönde etkilemiştir. Babası, Arin bebek ve annesi Mardin’deyken sabah gidip bebeği aldığını, temiz hava ve doktor ihtiyacını karşıladığını, Arin’in kardeşleriyle vakit geçirdiğini; fakat Urfa’ya sürgün edilmesiyle bebeğin artık dışarı çıkamadığını ifade etmektedir.

Üstelik Urfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki 10 kişilik koğuşta 3’ü bebek, 33 kişi kalmaktadırlar. İnsan sağlığına uygun olmayan koşullar nedeniyle Arin bebeğin sağlığı ciddi biçimde bozulmuştur. Annesinin katılmadığı bir hapishane eyleminden dolayı annesiyle birlikte hücre cezası bile çekmek zorunda kalmıştır. Astım hastası bebeğinin kötü koşullarda kalmaması için denetimli serbestlik başvurusunda bulunan Esma Yılmaz’ın başvurusu ise Mardin İnfaz Hakimliği’nce ‘hücre cezası’ gerekçe gösterilerek reddedilmiştir.

Arin bebeğin ailesi, Arin’in anne sütünü emerken, biberonla su içerken bile tıkandığını, geceleri nefes alamadığı için annesinin tüm gece onu kucağında tutmak zorunda kaldığını, hapishane revirine tıkanmış ciğerleri ve 39.5 ateşle gittiğinde “Havalar sıcak, ondandır” denilerek geri gönderildiğini, yazılan ilaçlar astım ve bronşitine iyi gelmediği için fenalaştığını, babasının borç bularak koğuşa alınmasını sağladığı hava cihazı ise artık küçük geldiği için Arin’in nefesine yetmediğini ifade etmektedirler. Hapishane doktorunun, acil olarak hastaneye sevkinin yapılmasına karar vermesinin üzerinden günler geçmesine rağmen Arin bebek, halen hapishanede bulunmaktadır. Hapishanenin kötü koşullarından ötürü vücudunun her yeri yara içindedir ve babası içeriye pişik kremi bile sokamadığını ifade etmektedir.

Bu bağlamda;

1. Arin bebeğin Urfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yaşadığı sağlık sorunlarının basına yansımasının ardından Bakanlığınız durumla ilgili incelemede bulunmuş mudur?

2. Arin bebeğin sağlık sorunları göz önünde bulundurularak annesinin tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesi yönünde bir girişiminiz olmuş mudur?

3. 10 kişilik koğuşta 3’ü bebek 33 kişinin insan sağlığını tehdit eden koşullar altında kaldığı doğru mudur?

4. Urfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki mahkumlara kişisel temizlikleri için sadece 1 saat ve soğuk su verildiği, su için yeterli sistem kurulmadan mahkumların bu hapisaneye nakledildikleri doğru mudur?

5. Urfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bebekler için ıslak mendil, pişik kremi gibi temel ihtiyaçların içeri sokulmadığı doğru mudur?

6. Anneleriyle birlikte hapishanede kalan 0-6 yaş grubu çocuk sayısı nedir? Bu çocuklardan kaçı sağlık sorunları nedeniyle hapishane revirlerine başvurmuştur?

7. Arin bebek gibi küçük yaşta bebeği olan kadınların denetimli serbestlikten veya 5275 sayılı Kanun, Madde 16’dan yararlanması için bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

8. Anneleriyle hapishanede kalan bebeklerin farklı şehirlere sürgün gitmeleri, bebeklerin aileleriyle görüşmesini engellemektedir. Oysa kişilerin nakillerine karar verilirken yalnızca kurum kapasitesinin ya da güvenliğin değil, aileye yakınlık, sosyal çevre gibi hususların da göz önünde bulundurulması ulusal ve uluslararası mevzuata göre Bakanlığınızın sorumluluğundadır. Bakanlığınız Esma Yılmaz ve Arin bebek başta olmak üzere benze sorunları yaşayan mahpuslar için konuda düzeltici bir çalışmada bulunacak mıdır?

9. Bakanlığınızın hapishanede anneleriyle kalan çocukların eğitimlerini, sağlığa erişimlerini güvence altına almak ve gelişimlerinin sağlıklı ilerleyebilmesi için gerekli tüm önlemleri almak için yürüttüğü bir çalışma var mıdır?

10. Bakanlığınızın, okul öncesi eğitim çağında olan çocukları hapishaneye en yakın anaokuluna göndermek ya da hapishanelerde kreş açarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmenleri bu kreşlerde görevlendirilmek yönünde bir çalışması var mıdır?

11. Oyun çağında olan ve yaşıtlarıyla oyun ortamında bulunmaları, sosyal gelişimleri için son derece elzem bir durum olan bu çocuklara, koğuşun havalandırması dışında diğer koğuşların çocukları ile birlikte oyun oynayabilecekleri güvenli bir oyun alanı oluşturulmalı ve her gün mutlaka çocuklar bu oyun alanlarına görevliler gözetiminde götürülmelidir. Çocukların kas ve zihinsel beceri gelişimleri için koğuşlara mutlaka oyuncak götürülmelidir. Bakanlığınız bu yönde yeni çalışmalar yürütmeyi düşünmekte midir?

12. Yeşil alanın olmadığı hapishanelerde kalan çocuklar doğa ile tanışamamaktadırlar. Bu nedenle her hapishanede yeşil alan oluşturmayı ve çocukların beton zeminlerde değil, toprakla ve yeşil alanlarda oynamalarını sağlayacak bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

13. Hükümlü ve tutukluların ayda bir olmak üzere aileleriyle açık görüş yapma hakları vardır. Bu hak çocuklara da uygulanmaktadır. Oysa bu çocuklar hükümlü veya tutuklu değildirler. Bu nedenle babaları ve kardeşleriyle ayda bir açık görüş olacak şekilde değil; baba ve kardeşleriyle en az haftada bir açık görüş olacak şekilde görüştürülme imkânını güvence altına almayı değerlendiriyor musunuz?

14. Odalarda televizyon olmadığı için, çocuklar çizgi film izleyememektedirler. Hükümlüler veya tutukluların yalnızca kendi imkânlarıyla televizyon alma izinleri vardır. Çocuk olan koğuşlara Bakanlığınız televizyon tahsis etmeyi düşünmekte midir?

15. Çocuklara hükümlü veya tutuklulara verilen yemeklerden verilmekte ve bu durum çocukların beslenmelerini olumsuz etkilemektedir. Çocuklara bedensel ve zihinsel gelişimlerine uygun ayrı bir menü hazırlamak için bir çalışmanız var mıdır?

Haberin ve Görselin Kaynağı:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: