“Avukat çifte görüş engeli: Ya ailen ya eşin”

Cumhuriyet Gazetesinden Selin Görgüner’in haberini sizlerle paylaşıyoruz:

“Halkın Hukuk Bürosu’na yönelik operasyonda tutuklanan Avukat Aytaç Ünsal Burhaniye T Tipi Cezaevi’ne, eşi avukat Didem Baydar Ünsal ise Karabük Cezaevi’ne konuldu. Evli olmalarına karşın telefonla bile görüşmelerine izin verilmedi. Avukat Aytaç Ünsal’ın annesi avukat Nermin Ünsal, Adalet Bakanlığı’na başvurdu, ancak “Hükümlülere, dışarıdan telefon açılmak suretiyle görüşme yaptırılmaz” yanıtı verildi. Aylar süren hukuk mücadelesinin ardından Karabük İnfaz Hâkimliği telefonla görüşmeleri yönünde karar aldı. Ağır Ceza Mahkemesi de kararı onayladı. Ancak cezaevleri dışardan aranamadığı için bu durum sürüncemede kaldı. Bunun üzerine iç görüş yapmaları için avukat Didem Baydar Ünsal da Burhaniye Cezaevi’ne sevk edildi.

Ancak bu kez de Burhaniye Cezaevi idaresi avukat çiftin birbirleriyle görüşmesi durumunda aileleriyle görüşemeyeceğini yönünde karar aldı. Avukat Nermin Ünsal, bu uygulamanın anayasanın aile bütünlüğüyle ilgili 20. ve 43. maddelerine ayrıca Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik’in 5. ve 9. maddelerine aykırı olduğunu vurguladı. Avukat Aytaç Ünsal ve eşi avukat Didem Baydar Ünsal da kararın kaldırılması için İnfaz Hâkimliği’ne başvurdu.
Didem Baydar Ünsal’ın annesi Gülay Baydar ise “2 hafta oldu çocuğumuzla görüşemedik. Bu durumun düzeltilmesini bekliyoruz. İç görüşte aileleri olarak onlarla görüşebilmemiz gerekiyor. Kanunda böyle yazıyor ama uygulamaya konulmadı. Didem’i Aytaç ile görüşübilmesi için Karabük’ten Burhaniye’ye getirdiler. Aytaç’ın görüş cezası olduğu gerekçesiyle haftalarca görüştürmediler şimdi de bizimle görüştürmüyorlar, ‘siz seçim yapın’ diyorlar. Nereye başvuracağımızı şaşırdık. Aileler olarak hepimiz mağduruz. Bu durumun düzeltilmesini istiyoruz” dedi.”

Kaynak: Selin Görgüner – Cumhuriyet

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1047996/Avukat_cifte_gorus_engeli__Ya_ailen_ya_esin.html

06.08.2018

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: