“HDP heyeti işkence iddiaları üzerine Tarsus Cezaevi’ne gitti”

Demokrat Haber’de çıkan haberi sizlerle paylaşıyoruz:

HDP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Adana Milletvekilleri Kemal Peköz ve Tülay Hatimoğulları, HDP Mersin İl ve Tarsus İlçe örgütleri yöneticileri, İHD ve HDK Mersin temsilcileri ve Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Derneği üyelerinden oluşan bir heyet, işkence iddiaları üzerine Tarsus Cezaevi’ne giderek cezaevi idaresi ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından cezaevi önünde açıklama yapan Fatma Kurtulan şunları söyledi:

Cezaevleri Türkiye’nin kanayan bir yarası olma durumuna koruyor. Tarsus Cezaevi de şu an Türkiye’de çok fazla hak ihlalin yaşandığı birkaç cezaevinden birisi. Buna dair ilgili bakana bir soru önergesi de verdik. Bize gelen iddialar çok farklı kanallar aracılığıyla ulaşıyor. Avukatlar, aileler, tahliye olanlar üzerinden bize ulaşan beyanlara göre Tarsus Cezaevi’nde sayımlar askeri nizamda yapılıyor ve buna karşı çıkanlar darp ediliyor. Darp edilenler ise doktora götürülmüyor, doktora götürülseler de rapor alınamıyor.

Halime Gülsu uzun süre gözaltında kaldı, gözaltı boyunca ilaçları verilmedi, daha sonra cezaevine getirildiğinde raporları kaybedildi. Doktor o raporu göremediği için tedavi edemedi ve bu dayatma içerisinde yaşamını yitirdi.

Zeynep Turan’ın durumunu da cezaevi idaresine dile getirdik. Zeynep Turan’ın tek talebi koğuşa geçmekti. Ancak 29 gün hücrede tutuldu. İddiaya göre hücrede örgüt üyesi olduğunu kabul etmesi dayatıldı sonra çeşitli görüşmeler sonucu Zeynep koğuşa geçebildi.

Burada çocuk tutuklular var ve toplumun vicdanını yaralayan da Sisê Bingöl anne de burada yatıyor. O da ayrıca bir işkenceye maruz kalıyor. Bunu da dile getirdik. Bunlar hiçbir şekilde cezaevi müdürü tarafından kabul görmedi. İşkenceye sıfır toleransla hareket ettiklerini iddia etseler de bize gelen duyumlar bunun tam tersidir. Biz buradaki durumu hem Meclis’in gündemine taşıma hem ilgili muhataplarla görüşme konusunda ısrarcı olacağız. Bir grup avukatımız yine içeriye girecek tek tek tutuklularla görüşecekler, tutukluların beyanlarını yeniden alacaklar.

Bugün karşılaştığımız şey şuydu; cezaevi yönetiminde gördüğümüzü hükümette de görüyoruz. Her yerde, sokaklarda dahi işkencenin yapıldığını görüyoruz, tüm bunlara rağmen “sıfır tolerans” demeleri de çok manidar. İşkenceye sıfır tolerans sözünün pratikte bir karşılığının olmadığını görüyoruz. İşkenceyi teşhir etmeye devam edeceğiz ve sorumluluğu olanların yargılanmaları için takipçi olacağız.”

Kaynak: Demokrat Haber

https://www.demokrathaber.org/siyaset/hdp-heyeti-iskence-iddialari-uzerine-tarsus-cezaevi-ne-gitti-h105694.html

08.08.2018

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: