“Bayburt M Tipi Hapishanesi’nde tutsaklara hücre cezası”

Etha’nın Bayburt Kadın Hapishanesi ile ilgili haberini sizlerle paylaşıyoruz:

“Bayburt M Tipi Kapalı Kadın Hapishanesi’ndeki tutsaklara sürekli olarak 15 ila 30 gün arasında hücre cezası verildiği belirtildi.

Bayburt M Tipi Kapalı Kadın Hapishanesi’ndeki tutsaklar, yakınları aracılığıyla karşılaştıkları hak ihlallerini aktardı. Mezopotamya Ajası’nın haberine göre; yoğun baskı altında olduklarını aktaran tutsaklar, açık görüşte yakınlarının ellerini tutmalarının dahi engellendiğini belirtirken, fiziki ihtiyaçlarının giderilmesine dahi izin verilmediğini bildirdi. Sürekli hücre ve iletişim cezalarına maruz kaldıklarını, yemeklerin çok sınırlı verildiğini aktaran tutsaklar, avukata erişemediklerini ve İnsan Hakları Derneği’nden (İHD) bir heyetin acilen Hapishanesine ziyarette bulunmasını istedi.
‘SÜREKLİ HÜCRE CEZASI VERİLİYOR’
Bayburt M Tipi Kapalı Kadın Hapishanesi’nde tutsak bulunan sanatçı Nudem Durak (28) da haftalık telefon görüşmesinde maruz kaldıkları hak ihlallerini ailesine aktardı. Durak’la yaptıkları görüşmeye ilişkin bilgi veren  anne Hatice Durak, “Baskı ve zulüm altında olduklarını söyledi. Her defasında 15 gün, 20 gün, 30 gün şeklinde hücre cezası veriliyormuş. Ne uyku var, ne yemek var ne de su veriyorlar. Açık görüşe gidemiyoruz. Haftalık 10 dakika telefon görüşmemiz var. Onda da ya bizim burada telefon çekmiyor. Ya da hapishanesinin telefonu bozuluyor” dedi.
YARIM SAATLİK GÖRÜŞ İÇİN 582 KM YOL
Söylediği şarkılar gerekçesi ile 12 yıl hapis cezası verilen sanatçı Nudem, Mardin M Tipi Kapalı Hapishanesi’nde iken, bir gece apar topar Bayburt’a sevk edildi. Bayburt’ta sevk edilmesi nedeniyle ailesi 2 yılda sadece 2 defa Nudem’in açık görüşüne gidebildi. Anne Durak, Nudem’in açık görüşüne gidebilmek için 582 kilometre yol gitmek zorunda. İlerleyen yaşına bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkları nedeniyle seyahat edemeyen anne Durak, “En son 6 ay önce görüşüne gidebildik. Onun dışında telefon görüşmeleri var. Ama onları da doğru düzgün gerçekleştiremiyoruz. Verilen iletişim cezaları nedeniyle bazen aylarca telefon edemiyor” ifadelerini kullandı.
KALACAK OTEL BİLE BULAMIYORLAR
Görüşe gitmek için bir gün önceden yola çıkmak zorunda kaldıklarını dile getiren anne Durak, Nudem ile birlikte kendilerinin de cezalandırıldığını dile getirdi. Anne Durak şöyle devam etti: “Yarım saatlik bir görüşe gitmemiz 3 günümüzü alıyor. Buradan yola çıkıyoruz. Kalacak yer ayarlamamız gerekiyor. İlk görüşe gittiğimizde bir tanıdığımız bizi otele yerleştirdi. Ama Nudem’in siyasi tutuklu olduğunu öğrendiklerinde ikinci defa gittiğimizde otel bulmakta bile zorluk çektik. Bu nedenle görüşüne gitmek bile zulüm. Çektiğimiz yol yetmezmiş gibi her gittiğimizde yapılan üst aramaları ile bizlere de zulmediliyor.”
Nudem’in yakın bir Hapishanesine sevk edilmesi için dilekçe verdiklerini ancak sonuç alamadıklarını da dile getiren Durak, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.”
Kaynak: Etha – http://www.etha1.com/Haberler/bayburt-m-tipi-hapishanesinde-tutsaklara-hucre-cezasi/9/4879
14.09.2018
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: