“Çocuklar da cezalandırılıyor”

Jinnews’in anneleriyle birlikte hapishanede olan çocuklara ilişkin haberini sizlerle paylaşıyoruz:

 0-6 yaş grubundaki 750 çocuk anneleriyle birlikte cezaevinde. Avukat Saliha Şahin, ‘Cezaevleri yetişkin bireyler için bile çok zor. Çocuklar cezaevinden çıktığı zaman hayata bir sıfır geriden başlamış olacaklar’ dedi

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 2017 verilerine göre, bir yaşında 128 bebek, 2 yaşında 114 çocuk, 3 yaşında 81 çocuk, 4 yaşında 70 çocuk, 5 yaşında 31 çocuk ve 6 yaşında 5 çocuk ile yaşları bilinmeyen 17 çocuk anneleriyle birlikte cezaevlerinde tutuluyor. Yaklaşık olarak 750 çocuğun anneleriyle birlikte cezaevlerinde olduğunu vurgulayan İHD Ankara Şubesi Cezaevi Komisyonu üyesi Avukat Saliha Şahin, bu çocukların durumunu değerlendirdi. Son dönemlerde artan tutuklanma furyasıyla birlikte cezaevlerinde kalan çocuk sayısında da artış olduğunu dile getiren Saliha Şahin, bu durumun çocukların hayattaki yaşamsal faaliyetlerini etkilediğini söyledi. Bu durumun çocukların gelişimi açısından oldukça sıkıntılı olduğunu vurgulayan Şahin, “Cezaevleri hali hazırda yetişkin bireyler için bile zor. Özellikle de, son dönemlerde cezaevlerinde bu kadar sıkıntılar varken, beden ve ruh sağlığı gelişimi açısından cezaevleri çocukları olumsuz etkiliyor. Bu çocuklar anneleriyle birlikte cezaevinden çıktığı zaman kendi yaşıtlarının yanı sıra hayata bir sıfır başlamış oluyorlar” dedi.

‘Ciddi ihmal var’

Verilen cezaların tedbir odaklı yapılması gerektiğini ancak Türkiye’de tutuklama kararlarının tedbir olmaktan çıktığını ifade eden Şahin, “Bireyin cezası daha kesinleşmeden cezalandırma mantığı üzerinden hareket ediyorlar. Çocukların üstün menfaatleri için annelerinin tahliye edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda aile bireylerinin her ikisinin cezaevinde olmasıyla beraber dışarıda kalan çocukların durumları da var. Hem dışarıda olan çocuklar hem cezaevlerinde olan çocukların durumu, çocuk haklarında ciddi bir ihmalin olduğunu da gösteriyor” ifadelerini kullandı.

‘Hijyenik değil’

Cezaevlerinin hijyenik olmaması nedeniyle de çocuklar için çok olumsuz olduğuna dikkat çeken Şahin, “Yine cezaevlerinde bir oyun alanının olmaması, hayal ve duygu dünyasının gelişimini sağlayacak materyallerin olmaması çocuklar açısından ciddi bir problem” diye konuştu. Cezaevlerinde tutulan çocukların sağlık durumlarının her geçen gün daha da kötüleştiğini belirten Şahin, cezaevi şartlarında çocukların sağlıksız büyüdüğünü kaydetti.

Denetimli serbestlik

Annelerin en azından “denetimli serbestlik” ile serbest bırakılması gerektiğini ifade eden Avukat Şahin, şöyle devam etti: “İçeride hasta olan çocukların, bebeklerin cezaevi koşullarında kalmaması gerekiyor. Annenin kesinleşmiş bir cezası varsa, cezasının infaz durumu Adalet Bakanlığı nezdinde sağlanabilir. Türkiye’de çok ağır hastalar dahi şu an cezaevinde ve cezaları ertelenmiyor. Baktığımız zaman suçu olmayan, yaptığı işten kaynaklı cezaevinde olan annesinin yanında kalan çocuklardan söz ediyoruz. Ama ne yazık ki, anneleri ile birlikte çocuklar da cezalandırılıyor ve böyle bir mantık ile yönetiliyor.”

Kaynak: Dilan Babat/Ankara-Jinnews

http://yeniyasamgazetesi.com/cocuklar-da-cezalandiriliyor/

21.09.2018

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: