“Sincan Cezaevi’nde suç yaratılıp, infazlar yakılıyor”

Mezopotamya Ajansının haberini sizlerle paylaşıyoruz:

indir

“Sincan Cezaevi’nde kalan kadın tutuklular, infaz yakma uygulamasıyla birlikte, cezaevinden çıkmak üzere olan çok sayıda tutuklunun tahliye edilmediğini belirtti.

Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda son dönemlerde devreye koyulan infaz yakma uygulamasıyla birlikte, cezaevinden çıkmak üzere olan çok sayıda tutuklu tahliye edilmedi. Kanun Hükmünde Kararname ile (KHK) kapatılan Azadiya Welat gazetesi muhabiri Dilan Oynaş, kaldığı Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde infazı yanan kadın tutukluların durumunu paylaştı.
Aycan Özdoğan, Saadet Akın ve Selver İspir isimli kadınlarla görüşen Oynaş, edindiği bilgileri mektup aracılığıyla Mezopotamya Ajansı’na (MA) aktardı.
‘ÇIKMAMA 5 AY KALA İNFAZIMI YAKTILAR’
2012 Şubat ayından itibaren tutuklu olan Aycan Özdoğan, infazının yakılmasına ilişkin şunları belirtti: “Normalde 22 Kasım 2018’de tahliye edilecektim. Daha önce 2014-2016 yıllarında da iki kez hücre cezası almıştım. En son 2018 yılının Haziran ayında ‘ayakta sayım’ uygulamasını onur kırıcı bulup kabul etmediğim için üç defa hücre cezası aldım. Yine aynı gerekçeyle Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne sürüldüm. Buraya gelir gelmez, aldığım üç hücre cezası sebebiyle koşullu salıverme hakkından yararlanamayacağım söylendi. Yani çıkmama 5 ay kala infazımı yaktılar. Tarsus Cezaevi’nde de aynı uygulama vardı. Orada da yaklaşık 40 kadın tutsağın infazını yaktılar.”
‘BANA AİT OLMAYAN MAKASTAN DOLAYI HÜCRE CEZASI ALDIM’
Saadet Akın ise yaşadıklarına dair, “İnfaz yakma durumunu, bir politika şeklinde birçok cezaevinde uygulamaya koymuşlar. Sincan Cezaevi’nde kaldığım koğuş odasında, nereden geldiğini bilmediğim ne bana ne de arkadaşlarıma ait olmayan bir makas, yapılan genel oda araması esnasında bulundu. Üstelik bulunan makas, eşyalarımızın içinde bile değildi. Söz konusu makası, dolabın altında çıkartıp götürdüler. Ancak biz makasın bize ait olmadığını söylememize rağmen, Cezaevi Disiplin Kurulu’na Cezaevi İnfaz Hakimliği’ne ve Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığım yazılı savunmalarımın tamamında, kriminal incelemeyi ısrarla talep etmeme rağmen hücre cezam onandı.
AYM’YE YAPACAĞIM BAŞVURU ENGELLENDİ
Buna karşın Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmaya giriştim. Daha önce herhangi bir hukuki başvuruda bulunmadığım için yeterli bilgiye sahip değilim. Bu yüzden cezaevinde kalan bir arkadaşımdan yardım istedim. Arkadaşım gerekli başvuru formunu doldurup bana gönderecekti. Ancak, cezaevi yönetimi iç postalarımızı engellediği için başvuru süresini kaçırdım. Gerekçe olarak da, bireysel başvurunun kişinin kendisi tarafından yapılması gerektiği söylendi. Yani AYM başvurumu engellemek amacında oldukları çok açık.
SAHTE BEYANLARDA BULUNDULAR
Ardından infaz birimi tekrardan gelip, müddetnamenin yeniden düzenlendiğini ve dört hücre cezası aldığım için şartlı tahliyemin kaldırıldığını belirtti. Müddetnamenin altında da sahte beyanda bulunup, dört hücre cezası aldığımı not düşmüşler. Oysa bana toplamda dört hücre cezası verildi. Bunların biri bozuldu, diğeri hala ağır ceza mahkemesinde. Sonuç hala tebliğ edilmedi bana. Sadece kesinleşen  iki hücre cezam olduğu için itiraz ettim ve disiplin cezalarının dokümanlarını istedim. Sonuçları da ilgili memurlara gösterdim. Ama bana, ‘Tarsus’taki hücre cezan kesinleşmiş. Sen yine de sor. Yapacak bir şey yok’ şeklinde yanıt verdiler” dedi.
‘EMSAL KARARLAR OLMASINA RAĞMEN…’
Selver İspir de, 2001 yılında beri tutuklu. İspir,  2012-2014 yılları arasında üç farklı hücre cezası almış ve cezasının bitimine 7 ay kala infazı yakılmış. İspir yaşadıklarına dair şunları söyledi: “Bilindiği gibi hücre cezalarıyla infazların yanması durumunda, eğer durum infazın yanmasını gerektirecek boyuttaysa cezaevleri bunu zamana yaymadan, görülmemiş hızla mahkemelere gerekli bildirimi yaparlar. Benim, 2015 yılında hükmüm onaylandı. Ancak infazın yandığına dair herhangi bir karar yoktu. Aksine gelen tüm belgelerde şartlı tahliye tarihi Mart 2018 olarak geçiyordu. Sonradan tutuksuz yargılandığım farklı bir dosyadan 10 aylık cezam da onaylandı. Mayıs ayında cezamın bitimine 7 ay kala cezaevi infaz biriminden denetimli serbestlik ile ilgili bilgi istedim. İnfaz birimi bana infazımın yandığını ve denetimli serbestlikten yararlanamayacağım söylendi. Buna dönük bir karar olmamasına ve zaten cezamın Mart ayında bitmiş olmasına rağmen, cezaevi infaz birimi bana yine Mayıs ayında bu şekilde bilgi verdi.
Bunun üzerine cezaevi savcılığına dilekçe yazdım. Cezaevi infaz kurulunun böyle bir karar yetkisinin olmadığını, durumun hukuka aykırılığına tutukluyken ve farklı tarihlerde verilen hücre cezalarının şartlı tahliye durumunu etkilemeyeceğini ve cezaevi savcılığının bu duruma müdahale etmesi gerektiği yönlü talebimi belirttim. Bir süre sonra cumhuriyet savcılığınca tarafıma yeniden düzenlenmiş müddetname tebliğ edildi. Bu müddetnameye göre, aslında infazını tamamlamış olduğum cezadan infazım yanmış olarak geçiyordu. Bundan bir ay sonra ise tutuksuz olarak yargılandığım başka bir cezam onaylandı. Bu cezada aynı şekilde infazım yanmış olarak müddetnameye eklenmişti. Hücre cezalarının ve özellikle tutukluyken verilen hücre cezalarının infazı yakmadığına dönük emsal kararlar olmasına rağmen mahkemelerce bu itirazlarım reddedildi.
DİLAN OYNAŞ KİMDİR?
Dilan Oynaş, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi okuduğu sırada son senesinde üniversiteden uzaklaştırıldı. Oynaş, KHK ile kapatılan Azadiya Welat gazetesinde çalışmaya başladı. Mardin Nusaybin’de muhabirlik yaparken 2016 yılında tutuklanan Oynaş, 3 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Bir ay sonra serbest kalan Oynaş, tekrar tutuklanarak Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. Burada cezası onaylanan Oynaş, 7 yıl 10 ay hapis cezasına mahkum edildi.”
Kaynak: Mezopotamya Ajansı
1.11.2018
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: