“Cezaevi itiraf etti: Sularımızda pas ve tortu var”

Sincan Kadın Kapalı Hapishanesinde suların paslı aktığına ilişkin haberi sizlerle paylaşıyoruz:

“FERSUDE ANKARA – Sincan Kadın Kapalı Cezaevi, gazeteci Seda Taşkın’ın tutuklu iken gündeme getirdiği cezaevinde suların paslı aktığını kabul etti. Cezaevi yönetimi mahkemeye gönderdiği yazıda cezaevinde tutukluların kullanımına sunulan suyun tortu ve paslı olduğunu itiraf etti.

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi, tutukların ihtiyaçlarını karşılamaları için verilen suyun sağlık açısından risk oluşturabilecek paslı ve tortulu su olduğunu itiraf etti. Aynı cezaevinde bir yıla yakın tutuklu kalan gazeteci Seda Taşkın, Temmuz 2018’de cezaevinde yazdığı mektubunda temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere kullandıkları suların paslı aktığını ve bunun da ciddi risk oluşturduğunu gündeme getirmişti.

İTİRAFA RAĞMEN SUÇ DUYURUSUNA TAKİPSİZLİK

Durumun haberlere de konu olmasının ardından Taşkın’ın avukatları cezaevi yönetimi hakkında “görevi kötüye kullanma” gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılık, başvuruya dair yaptığı yürüttüğü soruşturmanın ardından geçtiğimiz günlerde kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Ancak soruşturma aşamasındaki yazışmalar, cezaevinin ciddi sağlık sorunları yaratacak bu durumu itiraf etti.

Söz konusu kovuşturma kararına giren yazışmada, cezaevi yönetimi suların tortu ve paslı olduğunu itiraf etti. Söz konusu itiraf kararda şöyle yer aldı: “Ayrıca sıcak suda tortu ve pas oluşması nedeniyle 9 Ocak 2019 tarihinde kurumumuz tarafından su borularının değişimi için Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Bütçe Ödenek Dairesi Başkanlığından ödenek talebinde bulunulmuştur.”

Söz konusu durumun Temmuz 2018’de gündeme gelmiş olmasına rağmen Ocak 2019’da boruların değiştirilmesi için bütçe talebinde bulunulmuş olması da dikkat çekti.

TEMEL İHTİYAÇ OLAN SUYA KOTA

Gazeteci Taşkın, aynı mektubunda suya kota uygulamasının da getirildiği gündeme getirmişti. Kovuşturma kararında insani ihtiyaçların başında gelen suya kota uygulamasının getirildiği yönetim tarafından kabul edildi. Soruşturma kapsamında cezaevi ile yapılan yazışmada cezaevi yönetimi, her bir tutuklu için 120 litre soğuk ve 40 litre de sıcak su olmak üzere toplamda 160 litre su verildiğini kaydetti.

TAKİPSİZLİK GEREKÇESİ: DELİL YETERSİZLİĞİ

Savcılık kovuşturmaya yer olmadığı kararını ise “Söz konusu hususların kurumun idari işleyişinden kaynaklı olduğu, Cumhuriyet Başsavcımızın ceza infaz kurumunun idari işleyişini denetleme, düzeltme, yerindelik denetimi yapma gibi görevinin bulunmadığı, somut olayda herhangi bir kamu görevlisi tarafından görevi kötüye kullanma suçunun işlendiğine dair somut, yeterli, inandırıcı ve her türlü şüpheden uzak delinin mevcut olmadığı” gerekçesine dayandırdı.”

Kaynak: Gazetefersude – https://www.gazetefersude.com/cezaevi-itiraf-etti-sularimizda-pas-ve-tortu-var-53788/?fbclid=IwAR3sdj40uxjoS5TdJP45KTw43nAIfIyC_JH37w3Tg9h2NcSUgPNwRLt04fA -17.04.2019

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: